Bardzo często umieszczamy na naszych stronach internetowych wszelkiego rodzaju zdjęcia i grafiki. Jeśli jest to nasza strona firmowa to pokazujemy nasze biuro/sprzęt/pracowników czy portfolio. Gdy stworzymy jakąś infografikę ta również ląduje na stronie jako obraz. Niejednokrotnie umieszczamy także zdjęcia zajmujące cały ekran czy to do paralaksy czy jako grafika witająca użytkowników zaraz po wejściu na stronę. Zdjęcie o rozmiarach 1920x1200px czy infografika o długości kilku tysięcy pikseli potrafi “ważyć” nawet ponad jeden megabajt a nawet kilka. Co prawda żyjemy w czasach szerokopasmowego dostępu do Internetu w naszych domach i Internetu LTE w naszych urządzeniach mobilnych, ale pobranie kilku megabajtów i tak zajmuje trochę czasu. Tutaj pojawia się pewien problem gdyż nie chcemy zrezygnować ze zdjęć ale jednocześnie nie chcemy by nasza strona ładowała się kilkanaście sekund (chyba każdy z nas irytuje się gdy strona, którą odwiedzamy nie jest widoczna po maksymalnie kilku sekundach).
Na szczęście istnieją narzędzia, które potrafią zmniejszyć rozmiar naszych zdjęć czy grafik i to niekiedy nawet do 80%. Ich działanie polega na usunięciu metadanych dołączanych do obrazu przez aparaty fotograficzne czy programy graficzne (przykładowo metadane zdjęcia z aparatu zawierają nawet informacje czy do zdjęcia została użyta lampa błyskowa, na naszej stronie ta informacja jest kompletnie zbędna) a także zastosowanie algorytmów kompresji stratnej lub bezstratnej. Dzięki temu przy niezauważalnej lub praktycznie niezauważalnej utracie jakości możemy znacząco zmniejszyć rozmiar naszego obrazu. A skoro obraz “waży” mniej to potrzebny jest krótszy czas na jego pobranie a co za tym idzie uzyskujemy szybsze załadowanie się naszej strony.
Poniżej przedstawiam listę trzech kompresorów on-line.
- Compressor.io – Narzędzie, które nie pozwala na kompresowanie wielu plików na raz ani zmiany poziomu kompresji ale, nie wiem dlaczego korzystam z niego najczęściej;)
- Compressnow.com – pozwala na kompresję wielu obrazów na raz oraz posiada suwak do określenia poziomu kompresji
- Optimizilla.com – pozwala na kompresję wielu obrazów na raz oraz posiada suwak pozwalający na określenie z ilu kolorów ma się składać skompresowany obrazek.