Google wprowadza dwie główne aktualizacje, aby umożliwić użytkownikom wyszukiwanie na różne sposoby i w różnych miejscach: Circle to Search (za pomocą prostego gestu możesz wybierać obrazy, tekst lub filmy w dowolny sposób, który przychodzi Ci naturalnie) oraz multiwyszukiwanie oparte na sztucznej inteligencji (nowe środowisko multiwyszukiwania pokaże wyniki ze spostrzeżeniami opartymi na sztucznej inteligencji, które wykraczają poza zwykłe dopasowania wizualne).
Przez ponad dwie dekady nieustannie redefiniowaliśmy możliwości wyszukiwarki – zawsze kierując się naszą misją organizowania informacji na świecie i uczynienia ich powszechnie dostępnymi i użytecznymi. Szło to w parze z naszymi ciągłymi postępami w dziedzinie sztucznej inteligencji, które pomagają nam lepiej rozumieć informacje w ich wielu formach – niezależnie od tego, czy jest to tekst, dźwięk, obrazy czy filmy.
W ramach tej ewolucji ułatwiliśmy wyrażanie tego, czego szukasz, w bardziej naturalny i intuicyjny sposób. Można na przykład wyszukiwać za pomocą głosu lub aparatu przy użyciu funkcji Lens. Niedawno testowaliśmy też zdolność generatywnej sztucznej inteligencji do rozumienia języka naturalnego, która umożliwia zadawanie pytań w wyszukiwarce w bardziej naturalny sposób.
Ostatecznie wyobrażamy sobie przyszłość, w której możesz wyszukiwać w dowolny sposób i w dowolnym miejscu. Teraz, gdy wkraczamy w 2024 rok, wprowadzamy dwie duże aktualizacje, które przybliżają tę wizję do rzeczywistości: Circle to Search i multisearch oparty na sztucznej inteligencji. Przyjrzyjmy się temu, co nas czeka.
Kółko (lub podkreślenie lub bazgroły) do wyszukiwania
Dziś zaprezentowaliśmy Circle to Search, nowy sposób wyszukiwania czegokolwiek na ekranie telefonu z Androidem bez przełączania aplikacji. Za pomocą prostego gestu możesz zaznaczać obrazy, tekst lub filmy w dowolny naturalny dla siebie sposób – na przykład zakreślając, podkreślając, bazgrząc lub stukając – i znajdować potrzebne informacje dokładnie tam, gdzie jesteś.
Gdy coś wzbudzi Twoje zainteresowanie (jak te urocze gogle dla psa), przerwanie wykonywanej czynności i skorzystanie z innej aplikacji lub przeglądarki w celu wyszukania informacji może być uciążliwe. Teraz jednak, niezależnie od tego, czy piszesz do znajomych, przeglądasz media społecznościowe, czy oglądasz wideo, możesz przeszukiwać to, co jest na ekranie, gdy tylko pojawi się ciekawość. Jak już wspomnieliśmy, reklamy w wyszukiwarce i przy zakupach będą nadal wyświetlane w dedykowanych miejscach na stronie wyników.
Circle to Search zostanie uruchomiona globalnie na wybranych smartfonach premium z Androidem 31 stycznia, począwszy od Pixel 8, Pixel 8 Pro i nowej serii Samsung Galaxy S24.
Skieruj aparat, zadaj pytanie i uzyskaj pomoc od sztucznej inteligencji
W 2022 r. wprowadziliśmy multisearch w Lens jako nowy sposób wyszukiwania multimodalnego, zarówno za pomocą obrazów, jak i tekstu. Od momentu uruchomienia multisearch był najlepszy do udoskonalania zapytań wizualnych – takich jak wyszukiwanie zdjęcia czerwonych trampek za pomocą Lens i dodawanie słowa „niebieski”, aby znaleźć je w preferowanym kolorze. Ale teraz, dzięki naszym ostatnim przełomom w generatywnej sztucznej inteligencji, multisearch sprawia, że odkrywanie świata jest łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej.
Od dziś, gdy skierujesz aparat (lub prześlesz zdjęcie lub zrzut ekranu) i zadasz pytanie za pomocą aplikacji Google, nowe środowisko multiwyszukiwania pokaże wyniki z wnioskami opartymi na sztucznej inteligencji, które wykraczają poza zwykłe dopasowania wizualne. Daje to możliwość zadawania bardziej złożonych lub niuansowych pytań dotyczących tego, co widzisz, oraz szybkiego znajdowania i rozumienia kluczowych informacji.
Wyobraź sobie na przykład, że jesteś na wyprzedaży i natrafiasz na nieznaną grę planszową. Nie ma pudełka ani instrukcji, więc od razu przychodzą ci do głowy pewne pytania: Co to za gra i jak się w nią gra? W tym miejscu może pomóc nowa funkcja multisearch.
Wystarczy zrobić zdjęcie gry, dodać pytanie („Jak się w to gra?”), a otrzymasz przegląd oparty na sztucznej inteligencji, który łączy najbardziej istotne informacje z całej sieci. W ten sposób możesz szybko dowiedzieć się, jak nazywa się gra i jak w nią wygrać. A dzięki przeglądowi opartemu na sztucznej inteligencji łatwo jest zagłębić się w linki pomocnicze i uzyskać wszystkie szczegóły.
Oparte na sztucznej inteligencji przeglądy wyników wielu wyszukiwań są uruchamiane w tym tygodniu w języku angielskim w USA dla wszystkich – nie jest wymagana rejestracja w Search Labs. Aby rozpocząć, wystarczy poszukać ikony aparatu Lens w aplikacji Google na Androida lub iOS. Jeśli jesteś poza USA i zdecydowałeś się na Search Generative Experience (SGE), możesz wyświetlić podgląd tego nowego doświadczenia w aplikacji Google. Będziesz także mógł uzyskać dostęp do opartych na sztucznej inteligencji przeglądów wyników wielu wyszukiwań w Circle to Search.
Kontynuacja odważnych eksperymentów z generatywną sztuczną inteligencją w wyszukiwarce
Uruchomienie w tym tygodniu analiz opartych na sztucznej inteligencji dla multiwyszukiwarek jest wynikiem testów, które rozpoczęliśmy w zeszłym roku, aby sprawdzić, w jaki sposób sztuczna inteligencja może sprawić, że wyszukiwanie będzie radykalnie bardziej pomocne, dzięki SGE w Search Labs. Otrzymaliśmy wiele przydatnych opinii od osób, które zdecydowały się dołączyć do tego eksperymentu i będziemy nadal oferować SGE w Labs jako poligon doświadczalny dla nowych, odważnych pomysłów.
Naszym celem jest jednak sprawienie, by sztuczna inteligencja była pomocna dla wszystkich, a nie tylko dla pierwszych użytkowników. Dlatego w miarę jak będziemy kontynuować eksperymenty i odkrywać, które zastosowania sztucznej inteligencji są najbardziej pomocne, będziemy wprowadzać je do wyszukiwarki szerzej, tak jak robimy to teraz z wynikami wielu wyszukiwań.
Dzisiejsze aktualizacje sprawią, że wyszukiwanie będzie jeszcze bardziej naturalne i intuicyjne, ale dopiero zarysowaliśmy powierzchnię tego, co jest możliwe. Aby wypróbować najnowsze możliwości, które testujemy, zarejestruj się w Search Labs (jeśli są dostępne) i zdecyduj się na eksperyment SGE. Mamy nadzieję, że dołączysz do Labs, gdy będziemy na nowo wyobrażać sobie przyszłość wyszukiwania.
Źródło: https://blog.google/products/search/google-search-ai-january-2024-update/