Według w3techs.com udział WordPressa w wynku CMSów wynosi 59,6%. Dodatkowo jest na nim oparta praktycznie co czwarta strona internetowa w sieci (26,6%). Popularność WP wiąże się z tym, że jest przeprowadzane wiele ataków na strony na nim oparte. Wyobraźcie sobie, że spammerzy znajdują bardzo poważną lukę i ich boty atakują jedną czwartą internetu umożliwiając rozsyłanie spamu, ataki ddos czy wstrzykują na strony swoje linki. Oczywiście popularność WordPressa to również wiele ludzi, którzy pracują nad tym aby był on jak najlepiej zabezpieczony. Niestety zawsze pojawią się jakieś dziury, które są błyskawicznie wykorzystywane. Dodatkowo każda strona korzysta z wtyczek i motywu, które nie są rozwijane przez ogólnoświatową społeczność a przez małe grupy ludzi i to właśnie wtyczki czy motywy są najczęściej źródłami problemów (jak na przykład dziura w bardzo popularnym Revolution Slider, która doprowadziła do wycieku danych w aferze „Panama Papers”).
Dlatego jeśli decydujemy się na wykorzystanie WordPressa do stworzenia naszej witryny musimy się nią na bieżąco zajmować.
Najważniejsze jest instalowanie aktualizacji bo te prócz wprowadzania różnych udogodnień i nowych funkcjonalności, łatają również dziury w zabezpieczeniach. Ale dobra konfiguracja WP, dzięki której znacząco zmniejszamy ryzyko uszkodzenia naszej strony to nie tylko aktualizacje.
Już na etapie tworzenia strony warto jest skorzystać z tej prezentacji, która w bardzo przystępny sposób opisuje na co zwrócić uwagę, czego się wystrzegać, o co dbać oraz, co najważniejsze, jak zabezpieczyć naszego WordPressa.
Prezentacja „Wyczaruj sobie spokój”
http://wpmagus.pl/pliki/prezentacje/wyczaruj-sobie-spokoj/#/