Dla wielu bloger to wciąż abstrakcyjny zawód. Jak to można zarabiać na pisaniu, wrzucaniu zdjęć i filmów do internetu? A już od stycznia 2015 roku w oficjalnej klasyfikacji zawodów i specjalności urzędów pracy możemy znaleźć pod numerem 265902 zawód „Bloger / vloger”[1]http://bit.ly/2VfPBWC. Jak wygląda praca i ile można zrobić?

Kto to jest bloger

Bloger, vloger, influencer – czy po prostu twórca internetowy. Nazwy się zmieniają co do zasady od tego, na której platformie ich treści są najbardziej popularne. Bloger zajmuje się tworzeniem treści: pisaniem tekstów, artykułów, wykonywaniem zdjęć, kręceniem i montażem filmów, itp. Zajmuje się również marketingiem tych treści, tworzeniem społeczność wokół swojego bloga, by zyskiwać jak największe zasięgi w wybranej grupie docelowej.

Jak można zostać blogerem

Aby zostać blogerem, nie ma wymogów co do wykształcenia. Tutaj ważne są realne umiejętności i wiedza, którą może się podzielić.

Pomocna może być natomiast wiedza z takiego zakresu jak

  • obsługa komputera
  • tworzenie stron internetowych
  • marketing internetowy
  • pisanie tekstów, artykułów
  • wykonywanie fotografii
  • tworzenie i montaż filmów

Przydatne cechy psychofizyczne

  • cierpliwość
  • kreatywność
  • gotowość do zdobywania i pogłębiania wiedzy
  • odporność na stres
  • charyzma
  • umiejętność nawiązywania kontaktów i budowy społeczności
  • umiejętność negocjacji
  • dobra prezentacja i dykcja

Ile zarabia bloger

Blogerzy przede wszystkim prowadzą własną działalność gospodarczą, mogą dodatkowo znaleźć zatrudnienie w agencjach reklamowych, czy firmach potrzebujących wsparcia prowadzaniu bloga.

To ile zarabia się na blogu, zależy od bardzo wielu czynników, przede wszystkim od popularności bloga, rozpoznawalności blogera, branży w której się działa oraz własnego zaangażowania w monetyzację bloga.

Dlatego przez pierwsze miesiące (a nawet lata) zarobków nie będzie, lub będą niskie. W tym czasie testowana jest Twoja cierpliwość, inwestujesz swój czas i pieniądze jak w własnej firmie, bez gwarancji sukcesu. Dodatkowo zarobki na blogu często są nieregularne, czasem zarobisz dużo, czasem mniej.

Oprócz wynagrodzenia pieniężnego bardzo częstą praktyką jest przekazywanie na rzecz blogerów produktów i usług do recenzji, również w formie barteru (wymiany towaru czy usługi, bez wynagrodzenie pieniężnego, w zamian za wpis na blogu).

Twórcy internetowi są również coraz częściej zapraszani do reklam telewizyjnych. Akcje tego typu organizowały takie firmy jak: Bank Milenium, Nivea, Orange, CCC, Play, Nescafe, Coca-cola.

Jednym z inspirujących blogerów jest Michał Szafrański z bloga JakOszczedzacPieniadze.pl, który na blogu zarobił już kilka milionów złotych. Historię swoją opisał w książce Zaufanie, czyli waluta przyszłości.. Moja droga od zera do 7 milionów z bloga.

Jak wygląda praca blogera

Wiele osób uważa, że blogerzy nie pracują, albo pracują bardzo mało, za co otrzymują bardzo duże kwoty. Co oczywiście nie jest prawdą i szybko przekona się każdy, kto spróbuje swoich sił.

Jak więc wygląda praca? To zależy w jakiej niszy (branży) działa. Głównymi cechami blogera jest praca w domu, rzadziej w co-work’ach. Składa się na nią przede wszystkim tworzenie treści (tekstów, zdjęć, wideo), ale zanim te treści powstaną blogerzy muszą: zaplanować je, zrobić research, zebrać niezbędne materiały i wiedzę – co pochłania bardzo dużą ilość czasu.

Do zadań twórcy internetowego należy również promocja swoich mediów. Czyli bloga, kont w mediach społecznościowych jak Facebook, Instagram, LinkedIn, Pinterest, YouTube. Tworzenie i wysyłka newsletterów.

Działalność komercyjna, tworzenie własnych produktów.
Tworzenie społeczności, odpowiadania na pytania, odpisywanie na maile, odpowiadanie na zapytania o współpracę.

Jak założyć bloga?

Myślisz o założeniu własnego bloga? Jeśli nie wiesz jeszcze od czego zacząć, sprawdź mój poprzedni wpis: Jak założyć bloga? Wpis ten prezentuje podstawowe informacje, które pozwolą wystartować Ci w szybkim czasie.

Blog najlepiej zacząć jako projekt dodatkowy, poza normalną pracą na etat. W ten sposób, nie rezygnując ze wszystkiego możesz sprawdzić czy w ogóle nadajesz się do tego typu pracy.

Źródło

Źródło
1 http://bit.ly/2VfPBWC
Published On: 5 maja, 2019 / Categories: Blogowanie /

About the Author: Michał Wiercimok

Zawód Bloger 7
Od 2003 roku związany z branżą e-marketingu w tym w szczególności z marketingiem w wyszukiwarkach. Właściciel jednej z najszybciej rozwijającej się i najbardziej perspektywicznej agencji interaktywnej na polskim rynku według Google.

Zostań na bieżąco

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze wskazówki!

Błąd: Brak formularza kontaktowego.

Add notice about your Privacy Policy here.